Mít stovky milionů = nepořádek v jejich správě?
Upřímně řečeno, mám ve správě majetku bordel…
Touto úctyhodnou sebereflexí zhodnotil svoje majetkové portfolio patriarcha rodiny předtím, než se v 2021 stala součásti našeho multi family office ekosystému. Portfolio nebylo špatné, absenci některých segmentů aktiv nelze brát jako zásadní chybu. Zejména u někoho, kdo se investování věnoval pouze okrajově během řízení hlavního byznysu rodiny.
Jednotlivé investice byly ovšem rozházeny po celém světě, u mnoha brokerů a bank, s minimální dokumentací a kontakty. Komplexní přehled nákupních cen a procentní výkonností jednotlivých instrumentů a podílu za poslední dekádu a půl rovněž nebyl k dispozici. Případné dědičné řízení by bylo nadmíru komplikované. Mnohé investice by se musely složitě dohledávat a získávat nazpět do majetku pozůstalých. Právní náklady by byly vysoké, stejně jako míra stresu.
Správa majetku mi zabírá spoustu času
Na obranu našeho nového partnera, není výjimkou. Když někdo v maximálním nasazení řídí dlouhé roky velkou společnost, časově náročný byznys, tak se na plnohodnotnou správu investičního portfolia jednoduše nedostává čas. A to je přesně scénář osoby v úvodu, veleúspěšného podnikatele ve svém oboru. Den má však pouze 24 hodin a člověk není živ pouze prací a povinnostmi. Mnozí dobře chápou smysl diversifikace majetku mimo hlavní podnikatelskou činnost, ale související úkony s jeho správou jsou často upozaděny či oddáleny do budoucna. Urgence s dohledáním investic a jejich předaní další generace je největší, až když se něco zásadního stane.
Podobný scénář nastává, když daná osoba nemá vysloveně zálibu, případně dostatečné investiční znalosti, řídit investiční aktiva rodiny. Je inspirující pozorovat, že nejedna hlava rodiny si tyto limitace uvědomuje a nemá zábrany vyhledat externí partnerství. I zde je pro stomilionáře jednou z vhodných voleb využít kooperace s multi family office. Institucí, která dovede správu majetku:
- zastřešit na jednom místě,
- vytvořit informační přehled,
- vylepšit jeho návratnost,
- snížit celkové náklady,
- nastavit generační kontinuitu apod.
Neznalost přesných čísel každé investice = nižší celková výkonnost portfolia
Dalším potenciálním neduhem špatně organizovaného majetkového portfolia je jeho horší návratnost. Většina majetných rodin se primárně snaží dlouhodobě ochránit majetek před vlivem inflace. A tudíž je nejen z finančního hlediska velmi důležité uchopit matematiku každé investice. Začít ji výkonnostně sledovat jak samostatně, tak ve vztahovém kontextu celého portfolia. Moderní portfolia obsahují mnohem více než akcie a hrstku fondů.
Sledovat všechny instrumenty a jejich finanční a právní parametry je nemalou výzvou. Ač je Excel mocný nástroj, přeci jen specializovaný software či online portál je uživatelsky mnohem komfortnější. A to nejen pro stávajícího investora, ale i pro budoucí pozůstalé. A zároveň díky zastřešujícímu, detailnímu náhledu, dovede správce portfolia efektivněji rebalancovat, eliminovat či přidávat jednotlivá aktiva. A tímto tak dlouhodobě docílit lepší celkové návratnosti, tedy jednoho z hlavních mandátu portfolia!