Co s několika stovkami miliónů korun?!
Nabízejí mi jen akcie a snůšku fondů za které si inkasují okamžitou komisi…
Takto nedávno zhodnotil svůj průzkum trhu s komplexní správou majetku člověk, který se nakonec rozhodl pro služby našeho multi family office. Člověk, který právě prodal svou firmu a skokově se nyní musí postarat o sumu v rámci mnoha stamilionů korun. S oprávněnou obavou, že nezvládne rozdělit majetek tak, aby ho kombinace špatných rozhodnutí a vlivu inflace postupně dramaticky nezredukovala.
Jedná se o ukázku komunikace s typickým kandidátem, který za námi přijde s požadavkem nabídnout mu něco více. Člověk či rodina, kteří nějakým způsobem začali kontrolovat větší objem financí. Jejich nároky na zachování tohoto majetku jsou komplexnější. Přerostly to, co jim nabízejí klasické instituce. Případně nezávislí poradci, kteří se soustředí na nižší majetkový segment.
Multi family office není privátní bankovnictví ani běžné finanční poradenství
Konkrétně si náš kandidát postesknul, že mu téměř nikdo nenabídnul výběr z investic do sektorů privátní ekvity, zemědělské půdy či do jeho oblíbeného umění. Prý to nedovoluje legislativní a interní regulatorika jeho stávajících finančních partnerů. Anebo tyto produkty vůbec nejsou v nabídce. Ač má daný člověk averzi vůči krypto sektoru a startupového kapitálu, patrně ani tyto investice by pro něj bylo přes předchozí správce problematické alokovat. A tudíž i komplexně sjednotit informační základnu všech těchto jednotlivých druhů aktiv na jednom místě, jak si hned na úvodním setkání přál.
Jsem moc velký pro privátní bankéře
Jinými slovy, stal se příliš velkým pro obvyklé řešení. Sofistikovaní velkotonážní investoři již dnes chápou, že vybalancované portfolio je mnohem více než akcie, dluhopisy a případně „fondy“. Bankovní domy pochopitelně nedělají nic špatného, fungují v rámci své licence a mandátu. Vyjadřujeme ale názor, že pro určité velmi movité lidi je chybou smířit se s:
- omezeným, nevybalancovaným portfoliem,
- často měnově a zeměpisně koncentrovaným do oblasti naší republiky,
- neúčastí segmentů, které dovedou dlouhodobě atraktivně zvýšit návratnost celého portfolia,
- absencí zastřešené správy a sjednocujícího informačního uzlu a
- nevytvořením komplexního návrhu, jak celé portfolio pojmout dlouhodobě a poté tento plán postupně naplňovat.
Zastřešení správy obrovského majetku na další dekády přece nelze dovršit po prvním sezení!
Vhodným řešením je partnerství v multi family office
Naštěstí dnes už i na tuzemském trhu existuje hrstka alternativních možností, jak připravit a spravovat portfolio podle vzoru světových miliardářů, velkých institucí jako univerzity, státní fondy, nadací, family offices apod. Více se lze o konceptu Multi family office dozvědět na následujících odkazech: